neden sıcak haddelenmiş asitleme bobinlerinde maküla

September 27, 2022
hakkında en son şirket haberleri neden sıcak haddelenmiş asitleme bobinlerinde maküla

Asitleme bobininin tam adı, genellikle sıcak haddelenmiş yüzeydeki demir oksit tortusunu gidermek için hidroklorik asit (HCl) kullanılarak elde edilen ürüne atıfta bulunan "sıcak haddelenmiş asitleme bobini" dir.

Salamura alt tabaka, genellikle belirli bir koruyucu rol oynamak için yoğun bir oksit tabakasına sahip olan soğuk haddelenmiş ve tavlanmış tabakanın yüzeyinin aksine, çevre ile doğrudan temas halindedir, bu nedenle salamura ürünün yüzeyi oksitlenmiş makulaya çok eğilimlidir. kusurlar.

Asitleme ürünlerinin bu özelliğinden dolayı belli başlı standartlarda özel açıklamalar ve hatırlatmalar bulunmaktadır.Örnek olarak Baosteel'in kurumsal standardı Q/BQB 302 alındığında, açıklama aşağıdaki gibidir:

 

6.4.2 Salamura yüzeyli çelik levhalar ve şeritler, yağlı veya yağsız olarak teslim edilebilir.Salamura çelik levhalar ve yağlanmış çelik şeritler için normal paketleme, nakliye, taşıma ve depolama koşulları altında, tedarikçi üç ay içinde paslanma olmayacağını garanti eder.

üretimin tamamlandığı tarihten itibaren..Tarafın, yağsız salamura çelik levha ve şerit tedarikini talep etmesi halinde, bu durum sözleşmede belirtilmelidir.Yağ kaplaması olmayan dekapaj çelik levhaları ve şeritleri, nakliye ve işleme sırasında paslanmaya ve çizilmeye eğilimlidir ve tedarikçi bunu garanti etmez.

Bunun için çeşitli sıcak haddeleme standartlarında benzer açıklamalar ve ipuçları bulunmaktadır.

Asitle yıkanmış ürünlerin yüzeyindeki makula dejenerasyonunun nedenleri çok karmaşıktır.

Çelik fabrikalarında üretim, paketleme, depolama, nakliye ve tek seferlik işleme meydana gelebilir.Bu nedenle, makula kusurlarını analiz ederken, doğru yargılar elde etmek için kapsamlı analiz için her bağlantıdan bilgi mobilize etmek gerekir.Pek çok teknisyen, temel elementi analiz etmeyi sever.

makulanın bileşimi ve sebebini Cl kalıntısı olup olmadığına göre değerlendirin.

Bu yöntemin basit ve kaba olduğu ve ayrıca kullanıcılar tarafından kolayca kabul edilen nicel verilere sahip olduğu söylenmelidir.Bununla birlikte, makulanın yüzey özelliklerini görmezden gelirseniz, gerçek nedeni görmezden gelmek kolaydır, bu da anormal malzemelerin sonraki işlenmesinde pasif bir duruma neden olur.

 

Kalite Hata Analizi Hakkında Temel Rutinler

Resmi hesabımıza aşina olan arkadaşlar, Chai Kardeş'in her zaman böyle bir bakış açısı üzerinde ısrar ettiğini biliyor: "Kalite kusur analizi ve cezai soruşturmanın birçok ortak noktası var. Esasen bir tür geçmişe dönükler ve sonuç olarak ortaya çıktılar. nedenini bul. bir süreç".

Akıl yürütme modu geriye dönüktür ve yöntemi, sürekli olarak hedef gerçeğe yaklaşan hipotez doğrulama ve dışlama yöntemidir.Karşılaştığı ana zorluk, karmaşık görünümden şeylerin iç bağlantısını nasıl keşfedeceğimizdir.

Bu nedenle, kusurlu ürünlerin arka plan bilgilerini anlamak, kusurların düzenliliğini ve görünümünü toplamak ve sınıflandırmak ve daha sonra deneyimle kapsamlı bir şekilde analiz etmek ve nihayet eksiksiz bir kanıt zinciri oluşturmak ve doğrulamak kalite kusur analizinin temel rutinidir.

 

Tipik makula vakalarının analizi

 

Haddeleme yönüne paralel geniş şerit şeklindeki maküler hem yüksek hızlı üretim hatlarında hem de düşük hızlı üretim hatlarında meydana gelir, ancak eğik su çizgili maküller genellikle yalnızca düşük hızlı üretim hatlarında, yani çapraz kesimde bulunur. işleme hatlarıdaha olasıdır.

Ama kalite denetçisi neden dilme işlemi sırasında makulayı bulamadı?Makula oluşumu bir oksidasyon süresi gerektirdiğinden, çelik levha su izleriyle kirlendiğinde, makula görünümü değil, yalnızca su izlerinin görünümü ortaya çıkar.

Gerçek operasyonda referansınız olması için işleme tesisinde benzer bir görünüm için bir nedenle karşılaştık:

Yaz aylarında yüksek sıcaklık mevsimi boyunca, soğutmak için çapraz kesim hattının yanına birkaç üfleyici yerleştirilir ve bunlardan biri üretim hattına bakar.

Özelliği nedeniyle asitle yıkanmış makulanın analiz sırasında çeşitli bilgiler toplaması gerekir.Aynı zamanda, kesme için yüksek kaliteli ve standartlaştırılmış işleme tesisleri seçmek de gereklidir.